Delco Swimming and Diving League
2021 DIVING CHAMPIONSHIPS
NOVICE & JUNIOR CHAMPIONSHIP MEETS WILL START PROMPTLY AT 6:00 PM.
SENIOR CHAMPIONSHIP WILL START PROMPTLY AT 6:00 P.M.
Diving Champs |
|||
---|---|---|---|
Date |
Age Group |
Location |
Details |
Friday July 16 |
Novice |
||
Monday July 19 |
Junior Girls |
||
Tuesday July 20 |
Junior Boys |
||
Thursday July 22 |
Seniors |
||
Monday, July 26 |
All-County Champs |
Results |
Place |
Name |
Team |
Score |
---|---|---|---|
1st |
Molly Dizio* |
Karakung |
94.95 |
2nd |
Riley Faust* |
Ridley Park |
92.65 |
3rd |
Margy Doran* |
Karakung |
77.50 |
4th |
Whitney Alig |
Lansdowne |
68.85 |
5th |
Madison Ford |
Prospect Park |
64.50 |
6th |
McKenzie Ford |
Prospect Park |
63.25 |
7th |
Madison Myers |
Ridley Township |
62.25 |
8th |
Scarlett Kobasic |
Primos-Secane |
61.10 |
* Qualified for the Elite Meet |
Novice Boys |
|||
---|---|---|---|
Place |
Name |
Team |
Score |
1st |
Connor Spera* |
Ridley Township |
77.40 |
2nd |
Michael McGinley* |
Ridley Township |
75.85 |
3rd |
Evan Gianakopolous* |
Knowlton |
70.00 |
4th |
Braydon Sounders |
Ridley Park |
64.85 |
5th |
Jacob Lidstone |
Karakung |
62.25 |
6th |
Sam Nagle |
Prospect Park |
60.15 |
7th |
Anthony Criscoolo |
Ridley Park |
55.50 |
8th |
Eddie Devenny |
Prospect Park |
54.30 |
* Qualified for the Elite Meet |
Place |
Name |
Team |
Score |
---|---|---|---|
1st |
Ella Deite* |
Ridley Township |
191.95 |
2nd |
Ava Kelter** |
Ridley Township |
190.15 |
3rd |
Maryanna Nagle** |
Prospect Park |
183.40 |
4th |
Aubry Kaufmann** |
Ridley Township |
181.65 |
5th |
Cheyenne Dean |
Prospect Park |
170.25 |
6th |
Brooke McCaffey* |
Karakung |
157.30 |
7th |
Ava Nagle* |
Prospect Park |
154.95 |
8th |
Maddie Martis Clune |
Karakung |
147.80 |
* Qualified in 11 & 12 year old Girls for the Elite Meet |
Place |
Name |
Team |
Score |
---|---|---|---|
1st |
Caleb Arnot** |
Tinicum |
241.70 |
2nd |
Logan Giodano** |
Prospect Park |
184.50 |
3rd |
Joe Weber** |
Ridley Park |
175.80 |
4th |
Cody Hollenbach |
Ridley Township |
165.80 |
5th |
Anthony McDonald |
Ridley Park |
158.25 |
6th |
Jake Dyer* |
Ridley Park |
155.85 |
7th |
Matt Casadei |
Karakung |
141.20 |
8th |
Shane Klein |
Riddlewood |
133.70 |
|
Mason Dietz* |
|
|
|
Robby Chandlee* |
Primos-Secane |
|
* Qualified in Boys 11 & 12 Age Group for the Elite Meet. |
Place |
Name |
Team |
Score |
---|---|---|---|
1st |
Jolie Torrens* |
Ridley Township |
269.05 |
2nd |
Emily Orr* |
Ridley Park |
200.70 |
3rd |
Lexi Crossley* |
Tinicum |
194.45 |
4th |
Joelle Hacik |
Riddlewood |
183.30 |
5th |
Emily Mack |
Primos-Secane |
180.85 |
6th |
Helera Bohman |
Riddlewood |
172.75 |
7th |
Noelle Zieller |
Karakung |
172.10 |
8th |
Ella Rahieri |
Karakung |
168.45 |
* Qualified as Senior Girls for the Elite Meet. |
Senior Boys |
|||
---|---|---|---|
Place |
Name |
Team |
Score |
1st |
Shane Eckler* |
Ridley Township |
259.05 |
2nd |
Reilly Shaffer* |
Lansdowne |
182.55 |
3rd |
Matt Whitelock* |
Ridley Park |
146.75 |
4th |
Ben Sharbek |
Riddlewood |
103.35 |
* Qualified as Senior Boys for the Elite Meet. |